Liceul Teoretic Experimental Waldorf din Chişinău
Avize şi noutaţi

LISTA ELEVILOR ADMIŞI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL LICEAL, LICEUL WALDORF a.s. 2017-2018

Lista elevilor admiși în învățământul liceal la Liceul Waldorf a.s. 2017-2018 (Etapa I) poate fi descărcat de aici.

Mai avem 7 locuri vacante...





Admiterea elevilor în învăţământul liceal a.s. 2017-2018

La concursul de admitere în învăţământul liceal pot participa elevii absolvenţi ai ciclului gimnazial, vârsta cărora nu depăşeşte 19 ani. Avizul poate fi descărcat de aici.


Lista copiilor preșcolari înscriși în LT Waldorf pentru anul de studii 2017/2018

Clasa I ”A”
Învățătoare: Fiodorov Olga

1. Anghel Arina
2. Bașcaneanu Ioana
3. Bejenaru Dumitru
4. Belubov Sofia
5. Botnari Ana-Maria
6. Bounegru Livia
7. Budaca Mădălina
8. Camicean Rareș
9. Carabeț Sabina
10. Conovca Alexandru
11. Cotună Sergiu
12. Enciu Ecaterina
13. Foca Dorin
14. Grigorenco Ilia
15. Grosul Alexandra
16. Lâsenco Alexandra
17. Miron Mirtam
18. Miron Nadina
19. Papin Timofei
20. Pașchevici Daniela
21. Perciun Ilinca
22. Postu Amelia
23. Sapojnic Laura
24. Sîrbu Loredana
25. Solonari Mihai
26. Stacanova Amelia
27. Șagovscaia Jana
28. Șendrea Andra
29. Șeremet Ștefan
30. Tudoreanu Cecilia
31. Zbancă Ștefan
Total: 31 elevi, 21 fete, 10 băieți

Clasa I ”B”
Învățătoare: Țîra Tatiana

1. Alexeenco Nikita
2. Belibov Vitalina
3. Bogatu Mihai
4. Botnaru Vlad
5. Brînza Cristian
6. Budeanov Natalia
7. Bunici Ionela
8. Cocea Anastasia
9. Cojocaru Darius
10. Cunicica Elina
11. Cunicica Evelina
12. Donea Lavinia
13. Erezanu Adrian
14. Gorceac Adrian
15. Iacob Iana
16. Jilihovschi Ariana
17. Mamoico Dragoș
18. Mihalache Ștefan
19. Nasalciuc Amelia
20. Nimerenco Gabriel
21. Palii Eva
22. Panfil Daria
23. Pîntea Alexandra
24. Pîntea Tomiris
25. Prohnițchi Alexandra
26. Tricolici Sebastiana
27. Ţînţar Sofia
28. Ursu Beatrice
29. Văzdăuțan Lera
30. Vieru Stilian
31. Vozan Nathanael
Total: 31 elevi, 19 fete, 12 băieți

Stimați părinți,
Ședința comună va avea loc miercuri, 06 iunie 2017, începând cu ora 18.00

 




Înscrierea copiilor în clasa 1 pentru anul de studii 2017/2018

Lista copiilor preșcolari din exterior înscriși în LT Waldorf pentru anul de studii 2017/2018

1. Bejenaru Dumitru

2. Botnari Ana-Maria

3. Botnaru Vlad

4. Bounegru Livia

5. Budaca Mădălina

6. Bunici Ionela

7. Camicean Rareș

8. Cocea Anastasia

9. Donea Lavinia

10. Gorceac Adrian

11. Grosul Alexandra

12. Pașchevici Daniela

13. Pîntea Tomiris

14. Șendrea Andra

15. Văzdăuțan Lera



Lista copiilor preșcolari care sunt incluși în lista de așteptare pentru anul de studii 2018/2019

În urma analizelor și discuțiilor, membrii comisiei responsabili de proiectul cu privire la înscrierea copiilor în clasa I a decis:

•Copiii care nu împlinesc vârsta de 7 ani până la 1 ianuarie sunt incluși în lista de așteptare pentru anul de studii 2018/2019:

1. Cazac Anatol

2. Cojocaru Ana

3. Erhan Darius

4. Lungu Vera

5. Mazâlu Evelina

6. Nimerenco Gabriel

7. Rotari David

 



Înscrierea copiilor în clasa 1 pentru anul de studii 2017/2018

Liceul Waldorf anunţă înscrierea copiilor în clasa I pentru anul de studii 2017/2018. Avizul poate fi descărcat de aici.


Informatie privind activitatea FIPWM pentru anul 2016

Raportul de activitate al Fundației ”Înițiativa Pedagogică Waldorf- Moldova” pentru anul 2016 poate fi descărcat de aici.


Informatie privind activitatea FIPWM pentru anul 2015

Anul acesta Fundatia Initiativa Pedagogică Waldorf  a fost organizatorul si a gazduit „Simpozionul  international  a IAO de vară” , care s-a desfasurat de la 2.07.2015 – 05.07.2015 în incinta Liceului Waldorf . În cadrul simpozionului au participat 17 reprezentanti  din diferite Tări (Lituania, Estonia, Polonia, Slovenia, România, Rusia, Ungaria, Ucraina, Bulgaria, Slovacia, Germania).

Mijloacele financiare a Fundatiei pe parcursul anului s-au alocat pentru urmatoarele proiecte si activitati

Amenajarea claselor cu utilaje si materiale.

·         S-au schimbat  corpurile de iluminare în 5 clase si 3 grupe de grădinită ;

·         S-a completat cu mobilierul necesar si anume- tabla cu magnet in clasele – IV si V , si taburete pentru cabinetul de educatie tehnologică:

·         Completarea a 4 clase cu seturi  noi de mese scolare si scaune. 

Crearea conditiilor necesare pentru pregatirea si perfectionarea cadrelor didactice in conformitate cu cerintele pedagogiei Waldorf.

S-au sustinut cheltuieli de deplasari la cursurile de perfectionare in Rominia si  Elvetia
 

Sustinerea si copmpletarea informationala. 

S-a complectat biblioteca scolii cu carti artistice si manuale de limbă germană noi pentru clasele  V, VI, VII, VIII; IX-a;
 

Mentinerea activitatii curente.

S-au alocat mijloace pentru mentinerea si reparatia xeroxului din anticamera Liceului:
S-a aprovizionat Liceul cu consumabile (hirtie igienica,prosop din celuloza, cartuse la filtrul de apa)
Pe parcursul verii a fost renovata reteaua exterioara a apelor uzate  si trecerea la un alt sistem mai modern de canalizare
In luna  decembrie s-au inceput lucrarile de constructie privind replanificarea incaperilor in incaperi de WC din incinta cladirii
 

Practici sociale

 

In cadrul practicii sociale  a elevilor din Scoala Waldorf  Letzebuerg  care s-a desfasurat in perioada 30 martie – 06 aprilie s-a realizat amenajarea terenului de sport si a 2 paviloane din curtea scolara

 




Lista copiilor înscriși în clasa I-i pentru anul de studii 2016-2017

Învățător - diriginte: Frunză Iulia

Fete -20

Băieți -14


Învățător - diriginte: Ogor Ina

Fete -20

Băieți -14


Aprobat la ședința CP nr.37 din 08.06.16

Directorul LT Waldorf: / Dupceac A./



Stimați părinți, sămbătă 11 iunie, ora 10.00 vă invităm la ședința cu părinții care va avea loc în sala de festivități.




Graficul

prezentării copiilor de vârsta școlară mică din exterior

La data de 02.06.2016 se vor prezenta:

de la 10.00 - 11.00:

1.

Josan Arina

05.09.2009

f

2.

Garam Sorin

24.10.2008

m

3.

Buţulea Victor

20.02.2009

m

4.

Pulbere Dumitru

05.11.2009

m

5.

Cecan Cosmin

01.05.2009

m

6.

Solonaru Cristina

30.09.2009

f

7.

Burduhos Ionela

16.07.2009

f

8.

Cunicica Elena

10.03.2010

f

9.

Cunicica Evelina

10.03.2010

f

10.

Semenov Nikita

14.08.2009

m

11.

Frumosu Emanuela

06.03.2010

f

12.

Morari Darius

22.03.2009

m

De la 11.00-12.00:

13.

Nasalciuc Amelia

25.05.2010

f

14.

Movila Delia

29.09.2009

f

15. 

Cioban Victoria

04.06.2009

f

16.

Ananie-Marandici Cosmin

16.12.2009

m

17.

Smoliacova Ecaterina

04.05.2009

f

18.

Bîtca Taisia

14.09.2009

f

19.

Taşca Cristian

12.06.2009

m

20.

Frunza Valeria

14.10.2009

f

21.

Capcelea Bogdan

14.12.2009

m

22. 

Busuioc Alexandru

24.01.2010

m

23. 

Danii Rada-Lia

06.07.2009

f

24.

Ghilaş Mirela

04.07.2009

f

De la 12.00-13.00:

25.

Butnaru Matei-Sebastian

26.05.2009

m

26.

Bălan Cezar

m

27.

Glavan Anna

24.04.2009

f

28.

Postu-Blajinu Darius

24.09.2009

m

29. 

Onica Sofia

01.01.2010

f

30.

Ciobanu Olivia

14.05.2009

f

31.

Ciobanu Raluca

19.02.2010

f

32.

Hache Dumitru

05.11.2009

m

33. 

Capcic Emanuela

06.06.2009

f

34.

Ianac Andrei

24.06.2009

m

35. 

Levinţa Egor

17.03.2009

m

36.

Sîrcu Livia

03.03..2009

f

La data de 03.06.2016 se vor prezenta:

De la 10.00-11.00

37. 

Chilat Dumitru

24.09.2009

m

38.

Mangir Augustin

29.08.2009

m

39.

Derdea Sara-Patricia

10.02.2010

f

40. 

Secrieru Elena

22.10.2009

f

41. 

Rachiţchi Polina

19.01.2009

f

42. 

Panfil Dragoş

11.01.2009

m

43. 

Caraman Roxana

30.01.2010

f

44. 

Şeremet Vlad

28.02.2009

m

45. 

Lupea Daniil

10.07.2009

m

46.

Marian Emil

11.12.2009

m

47. 

Iachimov Polina

04.11.2008

f

48.

Stoica Vladislav

13.10.2009

m

De la 11.00-12.00

49.

Lozovan Ion

m

50.

Grigoraş Sofia

01.03.2009

m

51.

Bobu Ianus

07.10.2008

m

52.

Cotruţa Ştefan

24.12.2009

f

53.

Gîrlea Emilia

10.11.2009

f

54.

Donici Vladislav

04.03.2009

m

55. 

Ursu Alex

14.04.2009

m

56. 

Russu Pavel

10.07.2009

m

57.

Bulat Octavian

17.08.2009

m

58.

Griţuc Gabriela

10.03.2010

f

59.

Tomşa Anastasia

03.10.2009

f

De la 12.00-13.00

60.

Istratii Maxim

01.08.2009

m

61.

Mihalachi Victor

12.04.2009

m

62.

Coadă Laura

31.07.2009

f

63.

Perciun Ilinca

22.01.2010

f

64.

Perciun Matei

28.10.2009

m

65.

Diaconu Maxim

04.09.2009

m

66.

Bursuc Romanița

07.07.2009

f

67.

Tofănica Bianca

14.07.2009

f

68.

Bezbocov Bogdan

25.02.2010

m

69.

Telpiz-Burlac Ștefan

09.12.2009

m

70.

Arvat Laura

12.10.2009

f

71.

Nanii Matei

04.06.2009

m

72.

Codreanu Ilinca

26.01.10

f





Aviz

Liceul Waldorf anunţă înmatricularea copiilor în clasa I pentru anul de studii 2016/2017.

1. Sunt înmatriculaţi în clasa I, copii de 7 ani, care au frecventat grădiniţa Waldorf, precum şi alte instituţii preşcolare din toate sectoarele mun. Chişinău, părinţii cărora au făcut cunoştinţă şi au ales conştient principiile de educaţie pe care le promovează pedagogia Waldorf.

2. Planul de înmatriculare: 2 clase a câte 25 de elevi;

3. Responsabil de primirea şi înregistrarea documentelor este numită dna Olga Munteanu, director adjunct pentru activitatea metodică.

4. Părinţii/tutorii vor depune următoarele acte:

- cererea după forma stabilită;

- copia adeverinţei de naştere a copilului;

- buletinul de identitate în original sau alte acte ce confirmă domiciliul;

- 2 fotografii 3x4;

- raportul despre dezvoltarea fizică, socio-emoțională, cognitivă, a limbajului și comunicării la finele grădiniței;

- fişa medicală (după forma specială de la medicul de familie).

5. ”Ziua ușilor deschise”, conferințele pentru părinți și evaluarea maturităţii şcolare a copiilor din grupele de grădiniţă Waldorf și din afară vor fi realizate conform proiectului de acțiuni anexat.

Consiliul de administrație




Proiectul de acţiuni

cu privire la înmatricularea copiilor în clasa întâi

pentru anul de studii 2016-2017

Data/

Ora/locul

Conţinutul

Responsabil

Locul desfășurării

Participanţi

09.04.16

9.30-10.00

10.00-10.30

10.30-11.30

11.40-12.30

Înregistrarea participanților

Excursie prin liceu

Conferinţa I-i

„Introducerea în pedagogia Waldorf”

Activitate pe ateliere: ed.muzicală, euritmie, pictura, des.formelor, pâslărit.

O.Munteanu, director adjunct

Liviu Dascal, director interimar

L.Fortuna, V.Botoșanu,

O.Munteanu, A.Crețu, E.Popa, E.Ahmadova

Holul instituției

Sala de festivități

Săli de clasă

Cadre didactice,

părinţi,

doritori

13.04.16

17.30

Conferinţă a II-a:

„Figura fundamentală a celui de-al II-lea ciclu de șapte ani”

(7-14 ani).

N.Dubăsaru,

învățător-diriginte

Sala de festivități

Părinţi,

Doritori.

21.04.16

17.30

Conferinţă a III-a:

„ Figura fundamentală a celui de-al III-lea ciclu de șapte ani”

” (14-21 ani).

N.Vacariuc,

profesor de limba engleză

Sala de festivități

Părinţii noi,

Doritorii

mai

Observarea gradului de maturitate școlară a copiilor din grădiniţă.

O. Munteanu, responsabil;

N.Șterbeț, asistent medical;

N.Cunițchi , psiholog;

A.Vedrașcu, psiholog

V. Botoşanu, prof. ed. muzicală;

N.Dubăsaru, învățătoare;

L.Fortuna, învățătoare;

Sală de clasă

Copiii de vârsta școlară

02-03

iunie 2016

Ora

10.00-13.00

Observarea gradului de maturitate școlară a copiilor dinafară.

Listele vor fi afișate

Copiii de vârsta școlară

02-03

iunie 2016

Ora

10.00-13.00

Interviu cu părinții

A.Dupceac, profesor de biologie și ed.fizică;

T.Rozmerița, prof.de limba și lit-ra română

T. Țîra, învățătoare;

Sală de clasă

Părinții

Aprobat la şedinţa CP, proces verbal nr.27 din24 martie 2016

Responsabil: / Olga Munteanu/

Directorul interimar: /Liviu Dascal/




Membrii comisiei instituționale de înscriere

a copiilor în clasa I pentru anul de studii 2016/2017

Nr.d/o

Numele, prenumele

Funcția

1.

Olga Munteanu

Dir. adjunct pentru activitatea metodică, responsabil de primirea și înregistrarea documentelor

2.

Adrian Vedrașco

Psihologul școlar

3.

Nadejda Dubăsaru

Învățătoare

4.

Fortuna Lidia

Învățătoare

5.

Natalia Cunițchi

Cadru didactic de sprijin

6.

Valeria Botoșanu

Profesor de ed. muzicală,

7.

Natalia Șterbeț

Asistent medical

8.

Tatiana Rozmerița

Profesor de limba și literatura română

9.

Angela Crețu

Metodist, grădiniță

Aprobat la şedinţa CP, proces verbal nr.27din 24 martie 2016

Responsabil: / Olga Munteanu/

Directorul interimar: /Liviu Dascal/




Avize şi noutaţi
...versiune penru inprimare